076-44344277 janahdata@gmail.com جناح - خیابان شهرداری - مرکز کامپیوتر ایده پردازان

آی‌پی ثابت (IP Static) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بهتر است پیش از ارائه توضیح درباره‌ی IP ثابت، مختصری درباره مفهوم کلی آی‌پی صحبت کنیم. آدرس IP مخفف Internet Protocol Address (آدرس پروتکل اینترنت) است. شناسه‌ای که به هر دستگاهی که به شبکه متصل می‌شود اختصاص داده می‌شود.

در واقع در اینترنت، داده‌ها میان کامپیوترهایی که با هم در ارتباطند به وسیله بسته‌هایی کوچک به نام Packet شکسته شده و منتقل می‌شوند. فرض کنید می‌خواهید یک پیام را برای دوستی در اینترنت بفرستید؛ این کار به وسیله پروتکل TCP/IP انجام می‌شود. TCP آن را به تعدادی بسته تقسیم می‌کند که هر بسته شامل نشانی گیرنده و فرستنده است. همچنین مسئولیت کنترل خطا نیز بر عهده TCP است. بسته‌ها به وسیله شبکه فرستاده می‌شوند و IP آنها را به میزبان منتقل می‌کند. اگر مشکلی در انتقال داده‌ها باشد TCP درخواست ارسال مجدد می‌نماید و زمانی که تمام بسته‌ها منتقل شد، با توجه به شماره سریال بسته‌ها، آنها را سرهم می‌کند تا نهایتا پیام در کامپیوتر دیگر ساخته و دریافت شود. به زبان ساده‌تر وظیفه‌ی IP، انتقال داده‌های خام از یک مکان به مکان دیگر است و TCP مسئولیت کنترل کیفیت داده‌ها را دارد.

آی‌پی ثابت (IP Static) و آی‌پی پویا (IP Dynamic) چه تفاوتی باهم دارند؟

آی‌پی‌ها توسط ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت (ISP) که بستر اینترنت را در اختیار شما قرار می‌دهند، تامین شده و در دو نوع آی‌پی ثابت (IP Static) و آی‌پی پویا (IP Dynamic)  نامگذاری می‌شوند. علت این نامگذاری به مدت زمان استفاده از این آی‌پی‌ها بر می‌گردد.

منظور از داینامیک بودن IP این است که با هر بار اتصال یک دستگاه به اینترنت، شماره شناسایی به آن اختصاص داده می‌شود که این شماره در واقع از بین یک دامنه (Range) آدرس‌های متعلق به شرکت ارائه‌دهنده اینترنت و به صورت خودکار انتخاب می‌شود. در واقع شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت، یک سری آدرس آی‌پی را در اختیار دارند که پس از هر بار خروج از شبکه و ورود مجدد، به وسیله‌ سرویسی به نامDHCP  یک آی‌پی جدید به کاربران خود اختصاص می‌دهند.

در مقابل نوع دیگری از IP وجود دارد که طی بازه زمانی بلند‌مدت به یک کامپیوتر یا سرور اختصاص داده شده و با قطع و وصل ارتباط دستگاه به شبکه، آدرس آی‌پی تغییر نمی‌کند و ثابت است. در اصل آی‌پی ثابت، آدرسی است که به صورت ثابت توسط شرکت ارائه‌دهنده اینترنت به شما اختصاص داده شده است و برخلاف آی‌پی پویا با هربار خاموش و روشن کردن کامپیوتر، تغییر نمی کند. IP ثابت معمولا در اختیار ارائه‌دهندگان ایمیل‌های سازمانی، وب‌سایت هاستینگ سرور، پایگاه‌های داده و سازمان‌هایی از این دست قرار می‌گیرد. سیستم‌های امنیتی از جمله دوربین‌ها و خانه‌های هوشمند و اینترنت اشیاء نیز از IP ثابت بهره می‌برند. کاربران خانگی نیز چنانچه برای استریمینگ یا بازی‌های کامپیوتری نیاز به اتصالی با پایداری بالاتر در اینترنت خود دارند، می‌توانند با خرید آی‌پی ثابت از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت به این مهم دست پیدا کنند. IP ثابت این امکان را فراهم می‌آورد که اتصال به شبکه، ارتباطی با پایداری بیشتر نسبت به ارتباط کاربران آی‌پی‌های متغیر به‌وجود آورد. 

آیا واقعا به IP ثابت نیاز داریم؟

IP ثابت در کنار مزایا و امکاناتی که در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد مشکلاتی را نیز به همراه دارد. می‌توان گفت بزرگترین مشکل IP ثابت در واقع همان نقطه قوت آن است. سرویس‌هایی که با یک آدرس ثابت در اختیار عموم قرار می‌گیرند، بدون واسطه از طریق اینترنت و از هر نقطه‌ای قابل دسترس است. این بدان معنی است که هکرها راحت‌تر می‌توانند به فایل‌های شما دسترسی پیدا کنند. بهتر است ابتدا از کاربردی بودن IP ثابت برای استفاده خود مطمئن شوید و اگر با آی‌پی داینامیک نیازمندی شما تامین می‌شود، از خرید IP ثابت اجتناب کنید.

شرکت‌هایی که فضای ابری را در اختیار قرار می‌دهند، می‌توانند برای بسیاری از افراد گزینه مناسب‌تری از IP ثابت باشند. اما چنانچه از کاربرد آی‌پی ثابت آگاهی کامل دارید بهتر است بعد از فعالسازی، اقدامات لازم برای محافظت از آن را نیز به عمل آورید. اولین گام برای امنیت، می‌تواند تغییر پسوردهای پیش‌فرض مودم یا روتر باشد. البته مودم‌هایی که توسط شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت‌های خوشنام در اختیار کاربران قرار می‌گیرند از امنیت بالاتری برخوردارند و با باگ‌های کمتر می‌توانند سنگ بزرگی سر راه هکرها باشند.

نکته آخر

نکته آخر اینکه آی‌پی‌های داینامیک و استاتیک در ساختار هیچ تفاوتی با هم ندارند و تنها نوع کاربرد و مدت زمان استفاده از آنها موجب این نامگذاری شده است. اما استفاده کردن از آدرس‌های آی‌پی به صورت استاتیک در بسیاری موارد، یک مزیت محسوب می‌شود. کاربر با داشتن یک آدرس آی‌پی استاتیک با خیال راحت می‌تواند از هر جای دنیا به کامپیوتر خود متصل شود و آدرس آن تغییر نخواهد کرد. همچنین می‌تواند از سرویس  DNS اینترنتی برای اشاره به آدرس خود استفاده کنید و با اسم، کامپیوتر خود را پیدا کنید. در واقع از نام دامنه برای آدرس‌دهی آدرس آی‌پی ثابت استفاده می‌شود.

مشترکین حرفه‌ای شرکت ارتباطات مبین‌نت نیز می‌توانند در صورت نیاز به آی‌پی ثابت، از طریق حساب کاربری خود یا تماس با ۱۵۷۵ اقدام به خرید نمایند. کارشناسان پشتیبانی فنی تا فعالسازی و اطمینان از برآورده شدن نیاز مشترکین، همراه ایشان خواهند بود.